אירוע מוחי קל - לאן עכשיו?


אירוע מוחי (שבץ מוחי, CVA) קל, למרות השם, הינו נקודת מפנה לא פשוטה בחיים- הן של האדם אשר עבר את האירוע והן של האנשים אשר הכי קרובים לליבו. הבן אדם אשר עובר אירוע מוחי ומשפחתו עלולים להרגיש מותקפים מכל הכיוונים- פיזית, רגשית, חברותית וכלכלית. דבר העלול להוביל לתחושת חוסר אונים. החדשות הטובות - יש אור בסוף המנהרה! ויש דרכים מוצלחות להתמודדות אשר יכולות להביא את אותם אנשים לאיכות חיים גבוהה יותר.

סדרת כתבות קצרות אלו נועדו לאותם אנשים ומשפחותיהם אשר כעת נמצאים בפעם הראשונה בנקודת המפנה הלא קלה- אירוע מוחי. הן נכתבו על מנת לתת מידע על אירוע מוחי ולעלות מודעות לדרכי התמודדות, לספק מענה לשאלות כמו - מה קרה לי? למה? ומה מצפה לי עכשיו?

מה זה אירוע מוחי?

שבץ מוחי הינו הגורם המוביל של נכות בקרב מבוגרים. כל שנה בישראל, כ-11,000 אנשים לוקים באירוע מוחי. בעולם המספר עולה ל-15 מיליון מקרים חדשים בשנה.

מה קורה באירוע מוחי? מדובר במצב בו אספקת הדם לאזורים שונים של המוח נפגעת ובכך אזורים אלו נפגעים ולא מתפקדים או מתפקדים באופן לקוי. הפגיעה הנפוצה ביותר היא אירוע איסכמי (Ischemic Stroke) הנגרם מקריש דם אשר נוצר או מגיע לכלי דם מסוים במוח ובכך מפחית או חוסם את זרימת הדם לרקמת המוח הקרובה. הפגיעה הפחות נפוצה הינה אירוע דימומי, (Intracerebral/ Subarachnoid Hemorrhage) בו נוצר קרע בכלי דם אשר מוביל לדימום באזור מסוים במוח. בשני המקרים רקמת מוח ותאים נפגעים ותפקוד אזור זה של המוח הופך ללקוי.

יש להבדיל מפגיעות אלו לאירוע מוחי חולף (Transient Ischemic Attack-TIA) בו התסמינים של הפגיעה חולפים תוך פחות מ-24 שעות.

דוגמא לפגיעה מוחית יכולה להתבטא באזורים שונים בגוף, אם הרקמה הספציפית שנפגעה הייתה אחראית על הזזת רגל שמאל, יהיה קשה לבן אדם להזיז את רגל שמאל. אם הפגיעה היא באזור שאחראי על דיבור, המטופל יתקשה בהגיית מילים או שיומר מילים שאינן תואמות סיטואציה. אם נפגע אזור שאחראי על בליעה, המטופל יתקשה בבליעת מרקמים מסוימים.

באופן כללי כאשר יש פגיעה בצד אחד של המוח הביטוי יהיה בצד הנגדי של הגוף.

ישנם דרגות שונות לשבץ מוחי - מהקלה ביותר עד קשה מאוד, והפיכתו של אדם מתפקד ועצמאי לאדם נכה וזקוק לעזרה של הסביבה.

לאחר אירוע מוחי קל יש בדרך כלל פגיעה קלה בתפקוד האדם שממשיך לתפקד.

כאשר יש פגיעה קלה בתפקוד, כדוגמא בתפקוד היד או שינוי בהליכה, מומלץ לפנות לטיפול פיזיותרפי על מנת לעבור הערכה ובכדי לקבוע תכנית טיפול לחזרה לתפקוד אופטימלי. יש לציין שסיכויים לחזרה לתפקוד מלאה אחרי אירוע מוחי קל הינם גבוהים כאשר מטפלים בצורה נבונה ואחראית.

השיפור המרבי אחרי שבץ מוחי מתרחש ב3-6 חודשים הראשונים לאחר האירוע ולכן חשוב להשתמש בחלון הזדמנויות זה על מנת למצות את מלואו הפוטנציאל השיקומי.

יחד עם זאת יש לקחת בחשבון מספר דברים. הסיכון לשבץ חוזר אחרי אירוע מוחי קל הוא גדול יותר ולכן כדאי להתייעץ עם רופא לגבי דרכים לטיפול מניעתי. שבץ מוחי קל הרבה פעמים משמש כאות אזהרה ולכן כדאי לחשוב על שינוי באורך חיים במטרה להוריד גורמי סיכון ולמנוע הישנות של אירועים חוזרים.

בכתבות הבאות, נדון בנושא השלכות הפיזיות של השבץ על תפקוד הבן אדם, המענה של הפיזיותרפיה לאותם צרכים, ודרכים למניעת אירועים חוזרים.

אם אתם או בן משפחתכם עבר אירוע מוחי קל, לא להסס - תפנו לרופא ופיזיותרפיסט על מנת לדון בדרכים למנוע שבץ חוזר ובכדי להתחיל ולשפר תפקוד יום-יומי ובכך את איכות חייכם.

#אירועמוחי #שבץמוחי

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square